ESTETİKHASTALIKLAR

Devlet Hastanelerinde PRP

Devlet Hastanelerinde PRP yapılır mı? sorusu bir çok hasta tarafından merak edilmektedir. Bizler bu makalede siz değerli ziyaretçilerimizi için

PRP Tedavisi Nedir?

PRP Tedavisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

PRP Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

SGK PRP Ücretini Karşılar Mı?

Devlet Hastanelerinde PRP Yapılır mı?

PRP Tedavisi Kaç Seans Sürer?

sorularına cevap arayacağız.

Devlet Hastanelerinde PRP
Devlet Hastanelerinde PRP

PRP Tedavisi Nedir?

Kişinin kendi kanından elde edilen plazmanın bir takım işlemden geçirildikten sonra plazmasının ayrıştırılarak vücuda tekrar enjekte edilmesi işlemine PRP Tedavisi denir. Ayrıştırma işlemi sonunda elde edilen plazma hücreleri oldukça zengindir. PRP Tedavisinde amaç hücrenin yenilenmesini sağlamak saç dökülmesi, cilt yenileme ve ortopedik problemler ve yara iyileşmesi gibi rahatsızları tedavi etmektir. PRP Tedavisinde kişi adeta kendi kanı ile tedavi edilmektedir. Burada ilaç kullanılmamakta ilaç yerine kişinin kendi kanı ile kişinin tedavisi sağlanılır.

Devlet Hastanelerinde PRP
Devlet Hastanelerinde PRP

PRP Tedavisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Kanın ayrışması sonucunca ortaya çıkan hücreye verilen isim Platelettir. PRP Tedavisinde Platetler tıp dünyasında bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle teknolojinin de gelişmesi ile birlikte PRP Tedavisinin dahil olduğu bir çok hastalık türü bulunmaktadır. İşte bu hastalıkların tedavisinde PRP Tedavisi uygulanmaktadır;

Diyabete Bağlı Oluşan Bacak Yaralanmalarının Tedavisinde PRP Tedavisi Uygulanır.

Varise Bağlı Oluşan Bacak Yaralanmalarının Tedavisinde PRP Tedavisi Uygulanır.

Tendon Yaralanmaları Tedavisinde PRP Tedavisi Uygulanır.

Tenisçi Dirseği tedavisinde PRP Tedavisi Uygulanır.

Diş İmplantları Sonrası Yara İyileşmesi Amacıyla PRP Tedavisi Uygulanır.

Saç Dökülmesine Karşın Hücreleri Canlı Tutmak ve Yenilemek İçin PRP Tedavisi Uygulanır.

Diz Kalça Kireçlenmesi Tedavisinde PRP Tedavisi Uygulanır.

Cilt Gençleştirme İşleminde PRP Tedavisi Uygulanır.

Yara İzlerinin İyileşmesinde PRP Tedavisi Uygulanır.

Topuk Dikeni Tedavisinde PRP Tedavisi Uygulanır.

Kulunç Ağrısı Tedavisinde PRP Tedavisi Uygulanır.

Omuz Ağrıları Tedavisinde PRP Tedavisi Uygulanır.

PRP Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

İyileştirmeyi hızlandırmak ve vücutta ödem ile iltihaplanmayı azaltmak için PRP Tedavisi uygulanır. Cildi gençleştirmek ve yenilemek için hücrelerin yenilenmesini sağlamak için PRP kullanılır. Yeni bir tedavi yöntemi olan PRP bilimsel tedavi yöntemleri arasına yeni girmiş fakat PRP nin sağladığı faydalar kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Devlet Hastanelerinde PRP
Devlet Hastanelerinde PRP

SGK PRP Ücretini Karşılar Mı?

PRP Tedavisi sağlık amaçlı yapılıyor ise PRP Tedavi Ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. Fakat bu uygulama Saç Dökülmesini Önlemek veya Cildi Yenilemek için yani estetik kaygı ile PRP Ücreti hasta tarafından karşılanmaktadır. 2023 PRP Tedavisi Fiyatları uygulama alanı, hangi amaçla uygulandığı ve hangi hastalığın tedavisinde kullanılacağına bağlı olarak fiyatlarda değişkenlik gösterebilmektedir.

Devlet Hastanelerinde PRP Yapılır mı?

PRP Tedavisinin uygulama alanı geliştikçe tıp dünyasında ki yeri o denli önem arz etmeye başladı. Faydası her ne kadar ispatlanmasa da bir çok cerrah tarafından ısrarla kullanılmaya devam ediliyor. Hatta gün geçtikçe daha farklı hastalıkların tedavisi amacıyla PRP Tedavisi kullanılmaya başlandı. Dünya üzerinde bu kadar sık kullanılan PRP Tedavisi 2020 itibarı ile bir çok devlet hastanesinde hastalıkların tedavisinde PRP Uygulaması kullanılmaya başlandı. Dolayısıyla ülkemizde bir çok Devlet Hastanelerinde PRP tedavisi uygulanmaktadır. Devlet Hastanelerinde PRP tedavisi gün geçtikçe daha fazla ve daha farklı alanlarda kullanılmaya devam ediyor.

PRP Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

Tıp dünyasında günlük 100 – 150 adet saç dökülmesinin normal olduğu söylenmektedir. Saç dökülmesinde bu sayıların artması ciddi sorunlara neden olmaktadır. Saç Ekimi düşünmeyen kişiler için saç köklerini güçlendirmek için PRP Tedavisi uygulanır. Dokuların yenilenmesi ile saç köklerini güçlendirmek amaçlanmıştır. Yaklaşık 30 dakika süren Saç Köklerini Güçlendirme PRP Uygulaması sırasında hasta herhangi bir acı ve ağrı hissetmez ve herhangi bir iz kalmaz. Hasta Saç PRP uygulaması sonrası sosyal hayatına dönebilir. Yılda 1 – 2 kez yapılması tavsiye edilmektedir.

Cilt Gençleştirmede PRP Tedavisi

Cildin doku ve hücrelerin işlevini kaybetmesi cildin tazelenmesini engeller. Cilt Gençleştirme yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntem şüphesiz ki PRP Tedavisidir. Yüz, boyun, eller, kollar, dekolte ve bacak gibi bölgelerin canlandırma için PRP Tedavisi tavsiye edilir. Yılda 1 – 2 kez yapılabilir.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler hiçbir hastalığın tanı, teşhis ve tedavisinde kullanılan bilgiler olmamakla beraber sadece bilgilendirme makalesidir. Olası bir komplikasyon durumunda mutlaka cerrahınıza danışınız. PRP uygulaması hakkında sizde yorumlarınızı yorumlar kısmına yazıp görüş bildirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir