ESTETİK

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme) son zamanlarda en çok tercih edilen estetik operasyonlarının başında gelmektedir. Erkeklerde saç ektirmeden sonra en çok tercih edilen estetik operasyonu şüphesiz ki Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme) uygulamasıdır. Jinekomasti iyi huylu aşırı gelişen meme anlamına gelmektedir. Erkeklerde meme gelişimi bazen olağan olmayan durumlarda gelişebilmektedir. Bu olağandışı durum genellikle genetik nedenler iken bazı durumlarda da aşırı kilo alma da buna neden olabilmektedir. Günümüzde obezitenin de artmasıyla birlikte dünya üzerinde her 3 erkekten birinde Jinekomasti olduğu açıklandı. Özellikle ergenlik döneminde erkeklerde ortaya çıkan veya belirginleşen meme büyümesi sağlığa zararlı bir durum olmamakla beraber kişide maalesef güven kaybına ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti
Devlet Hastanelerinde Jinekomasti

Jinekomasti Nedenleri?

Erkeklerde östrojen ve testosteron hormonlarının düzensiz çalışması veya dengesiz çalışmasından dolayı oluşmaktadır. Bu durum ana nedeni hormonsal sorunlar iken vücuttaki östrojen ve testosteron miktarları arasındaki orantısızlık maalesef ki Jinekomasti ye neden olmaktadır. Vücutta oluşan bu hormonsal değişikliğin bir çok nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları doğal nedenler iken bazı nedenlerin ise tıbbi bir açıklaması yoktur. Bunu da belirtmekte fayda var ki günümüzde ilaç kullanımı da ciddi anlamda Jinekomasti’ye neden olmaktadır. Bununla birlikte alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı maddelerde yine Jinekomasti nedenleri arasında gösterilebilir.

Jinekomastiye Neden Olan İlaçlar

Günümüzde bir çok ilacın düzensiz ve sık kullanılması Jinekomasti’ye neden olmaktadır. Bu ilaçlardan bazıları;

Birtakım antibiyotikler, ülser ilaçları

Bazı anksiyete ilaçları

Anabolik steroidler ve androjenler

Kalsiyum kanal blokerleri gibi bazı kalp ilaçları

Kemoterapi uygulamaları

AIDS tedavisinde kullanılan bazı antiretroviral ilaçlar

Trisiklik grubuna dahil olan antidepresan ilaçlar

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti
Devlet Hastanelerinde Jinekomasti

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Göğüslerde oluşan

Hassasiyet

Şişlik

Dayanılmaz Ağrı

Bir veya İki Göğüs Ucundan Sıvı Gelmesi

Memelerde Orantısız Büyüme

Jinekomasti Nedenleri Arasında Gösterilebilir.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Olur?

Şayet Jinekomasti kendiliğinden geçmez ise hastaya ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Tedavi öncesinde hastanın Jinekomasti yaşaması neden olan faktörler bir takım testler ile tespit edilir. Bu nedenle hasta kendinde şayet Jinekomasti oluşumu hissediyor ise öncelikle Endokrinoloji uzmanına randevu alıp ön muayene olması gerekir.

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri hastanın Jinekomasti türüne göre karar verilir. Zira Jinekomastinin birçok türü vardır. Ergenlerde Jinekomasti tedavisi Nydick sınıflandırması kullanılarak ölçülür. Meme başındaki kahverengi yapının atında bulunan doku diskinin büyüklüğüne göre Jinekomasti sınıfı belirlenir. İlk ergenlik döneminde kahverengi alan çapı 4 cm den küçük ise kendiliğinden geçmesi beklenilir. Fakat hastanın şikayeti 4 yıldan fazla ise ve alan çapı 4 cm den büyük ise medikal tedavi uygulanır. Diskin 6 cm den büyük olması durumunda ise cerrahi müdahale gerekmektedir.

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti
Devlet Hastanelerinde Jinekomasti

Jinekomasti Türleri

Yağlı Tip Jinekomasti

Yağ dokusunun ağırlıkta olduğu Jinekomasti türüdür. Meme dokusunda belirgin bir fazlalık yok iken aşırı kilo alıp verme durumunda görülen bir Jinekomasti türüdür.

Glandüler Tipi Jinekomasti

Kadın memesi görünümünde ve yapısında olan Jinekomasti türüdür. Kadın memesine benzer yapıda sertleşmiş ve süt üretmeyen meme bezlerinin olduğu bir türdür.

Karışık Tip Jinekomasti

Yağlı tip Jinekomasti ve Glandüler Tip Jinekomastinin birlikte görüldüğü türdür.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastaya medikal tedavi yerine cerrahi tedavi yöntemine karar verilmiş ise mutlaka ameliyat gerekmektedir. Bu yöntem Jinekomasti Tedavisinde en etkili yöntemdir. Ameliyat yöntemi de yine Jinekomasti türüne göre değişkenlik göstermektedir. Şayet meme bezi yumuşak ve yağlı bir dokuda ise Liposuction (Yağ Aldırma) yeterlidir. Sert ve büyük Jinekomasti türünde ise kesi ile yağ dokusu alınıp medikal ipler ile dikilir.

Jinekomasti ameliyatı genellikle genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Hasta Jinekomasti ameliyatından hemen sonra taburcu edilmek iken olumsuz bir durum yaşanmadıkça hastanın hastanede yatışına gerek yoktur. Ameliyattan sonra hastanın 2 -3 hafta korse kullanması tavsiye edilir. Cerrah tarafından muayene sonrasında cerrahında yeterli görmesi ile korse çıkarılır.

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti Yapılır mı?

Hemen hemen tüm illerde bulunan devlet hastanelerinde Jinekomasti Tedavisi yapılmaktadır. Operasyon her ne kadar estetik operasyonu gibi görünse de hastanın öncelikle bir Endokrinoloji Uzmanına görünmesi ve bir takım ön testler sonucunda estetik cerrahına sevki ile ameliyat veya medikal tedavi yöntemi uygulanır. Özellikle özel hastane ve estetik kliniklerinde Jinekomasti Fiyatlarının bir hayli yüksek olması Devlet Hastanelerinde Jinekomasti tedavisini araştırmaya başladı. Devlet Hastanelerinde Jinekomasti operasyonları başarılı şekilde yapılmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti Fiyatları 2023

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti Fiyatları 2023 genellikle SGK tarafından karşılanmaktadır. Operasyon her ne kadar estetik operasyonu olsa da sağlık sorunu ve psikolojik sorunlar nedeniyle tarafından karşılanmaktadır. Fakat bazı hastanelerde bazı istisnalar yaşanmaktadır. Net bilgiyi operasyonu gerçekleştirecek hastane ile irtibata geçip fiyat bilgisi almanız yararınıza olacaktır.

Jinekomasti hakkında verdiğimiz bilgiler hastalıkların tanı, teşhis ve tedavisinde kullanılan yöntemler olmamakla beraber bilgi amaçlı yazıdır. Olası bir komplikasyon durumunda mutlaka cerrahınıza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir