HASTALIKLAR

Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı? Kulak Temizletmek Zararlı mı?

Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı? sorusu hakkında tüm merak edilenlere cevap verdiğimiz makalemiz içerisinde Kulak Temizletme hakkında pek çok sorunun da detaylı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı?

Bizde sizler için Kulak Kiri Nedir? Kulak Kiri Neden Olur? Kulak Kiri Belirtileri Nelerdir? Kulak Nasıl Temizlenir? Kulak Temizleme Yöntemleri, Kulak Temizletmek Zararlı mı? Kulak Temizleme Alışkanlık Yapar mı? Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı? Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Ücreti 2022,Devlet Hastanelerinde KBB Randevu Nasıl Alınır? sorularının cevabını araştırdık.

Kulak Kiri Nedir?

Kulak Kiri bilinenin aksine kir değil vücudun oluşturduğu doğal bir salgıdır. Tıp dilinde Buşon olarak adlandırılan Kulak Kiri, dış kulak yolunda bulunan salgı bezleri tarafından salgılanır. Nemli ve kaygan yapısıyla toz, kir ve bakterilerin kulak içerisine girmesine engel olmaktadır. Bu salgı görevini tamamladıktan sonra kurur ve kulak kepçesine atılır. Salgının temizlenmesi kulak zarında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı kulağı savunmasız hale getirmektedir.

Devlet Hastanelerinde Kulak temizleme Yapılır mı?
Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı?

Kulak Kiri Neden Oluşur?

Kulak Kirinin oluşması için bir çok neden vardır. Başlıca nedenleri şunlardır:

 • Uzun süre tozlu ve kirli ortamlarda bulunmak
 • Duşa yada denize girdikten sonra kulak kirinin ( buşon) şişmesi
 • Kulaklık, işitme cihazı yada tıkaç gibi ekipmanların kullanılması
 • Kulağın temizleme çubukları yada başka cisimlerle temizlenmeye çalışılması
 • Yapısal olarak dış kulaktaki darlıktan dolayı kulak kirinin dışarı atılamaması

Kulak Kiri Belirtileri Nelerdir?

Vücut tarafından salgılanan serumen salgısı bazı nedenlerden dolayı dışarı atılamayarak serleşir ve kulak kirine dönüşür. Kulak içerisinde biriken kulak kirleri şu belirtilere yol açabilir:

 • Kulakta oluşan ağrı
 • İşitmede zorluk
 • Kulak Tıkanıklığı, kulakta dolgunluk hissi
 • Uğultu ve çınlama sesi duyulması
 • Kaşıntı olması ve buna bağlı oluşan tahriş
 • Kulaktan gelen kötü kokular
 • Kulaktan renkli akıntıların gelmesi
 • Kuru öksürük
Kulak Temizletmek Zararlı mı?
Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı?

Kulak Nasıl Temizlenir?

Kulakta oluşan ve kulak kiri zannedilen sertleşmiş salgılar kişiler tarafından maalesef kulak çöpü, kulak mumu yada başka materyallerle alınmaya çalışılır. Temizlenildiği zannedilen kulak kirinin sadece sıvı kısmının bir bölümü alınırken geri kalan kısmı ise kulak zarına doğru itilir. Bu durumda kulak tıkanır ve işitmede güçlük çekilir. Kulak çubuklarının bilinenin aksine kulağın iç kısmını temizlemek için değil kulak kepçesi içerisinde bulunan kıvrımlı bölgeyi temizlemek için kullanılması daha uygundur. Hatta bazı durumlarda kulak temizlemek için kullanılan sert materyallerin derine itilmesi ile kulak zarında delinmeler yaşanmaktadır. Bu yüzden bu tür kulak temizleme malzemeleri kullanılırken oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı?

Kulak Temizleme Yöntemleri

Evde uygulanan Kulak Temizleme Yöntemleri sadece yüzeysel bir temizlemedir. Kulak kiri belirtilerinden bir yada bir kaçına sahipseniz kulak temizletmek için uzmanına danışmanız daha doğru olacaktır. Öncelikle KBB Uzmanı ön bir muayeneden sonra uygun tedavi yöntemini belirler.

Küretle Kulak Temizleme: İlk olarak kulağa buşonun ( Kulak kirinin) yumuşaması için solüsyon damlatılır. Ardından küret yardımı ile kulak kiri yavaş hareketlerle dışarı çıkarılır.

Vakumla Kulak Temizleme: Diğer bir yöntem olan Vakumla Kulak Kiri Temizlemede ise kulağa solüsyon damlatır. Yumuşayan kulak kiri Aspirasyon işlemi yani vakum yöntemiyle dışarı atılarak temizlenir.

Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı?
Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı?

Kulak Temizletmek Zararlı mı?

Uzmanlar tarafından kulak temizletmenin herhangi bir yan etkisi yoktur. Aksine işitme kaybı yaşayanlarda kulak temizletmek oldukça faydalı olacaktır. Kulak içerisinde sertleşerek biriken kulak kiri, temizleme yöntemleri sayesinde çıkarılarak hastanın duyma sıkıntısı büyük ölçüde ortadan kalkmış olacaktır. Kulak temizliği mutlaka bir uzman hekim tarafından yapılmalıdır.

Fakat daha öncede bahsettiğimiz gibi kendiniz kulak temizliği yapmak istiyorsanız oldukça dikkatli olmalısınız. Aksi taktirde önemli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Kulak Temizletme Alışkanlık Yapar mı?

Kulak Temizletme Alışkanlık Yapar mı? sorusu oldukça merak edilen konular arasında gelmektedir. Kulak Temizleme ve Kulak Yıkama yöntemlerinin hiç biri alışkanlık yapmamaktadır. Çevresel yada doğuştan gelen faktörlerden dolayı kulak temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Kulak temizletmeden sonra bulunduğunuz ortamın tozlu olması ve yapısal olarak dış kulak yolunun dar olmasından dolayı buşonlar dışarı atılamamaktadır. Böylelikle kulak tıkanması veya kulak kiri oluşmaktadır. Yani kulakta temizletmeden sonra yeniden oluşan kulak kirleri doğaldır.

Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Yapılır mı?

Üniversite Hastaneleri ve Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme işlemi yapılmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme Ücreti 2023

Devlet Hastanelerinde Kulak Temizleme, SGK güvencesi olan hastalar için ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Devlet Hastanelerinde KBB Randevu

merkezi hekim randevu sistemi
merkezi hekim randevu sistemi

Merkezi Hastane Randevu Sistemi ( MHRS), tarafından oluşturulan online randevu sistemi ile veya 182 numaralı hattı arayarak istediğiniz devlet hastanesinin KBB bölümü ve tarih seçiminden sonra hafta içi her gün randevu alabilirsiniz.

Bir diğer makalemizde Devlet Hastanelerinde Kepçe Kulak Estetiği Yapılır mı? Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır? Asma Yöntemi ile Kepçe Kulak Estetiği, İple Kepçe Kulak Estetiği, Ameliyatlı Kepçe Kulak Estetiği, Kepçe Kulak Estetiğinde İz Kalır mı? Kepçe Kulak Ameliyatında Ağrı Olur mu? Kepçe Kulak Estetiği İçin Hangi Bölüme ve Hangi Doktora Gidilir? Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası, Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman İyileşir? Devlet Hastanelerinde Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir