Sülük Tedavisi

Sülük Tedavisi | Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri, 2023 Fiyatları

Sülük tedavisi alternatif tıp yöntemlerinden biri olarak tıp literatürlerinde yerini almıştır. Bu tedavi şekli hakkında gerekli olan her şeyi bu makalemizde bulabilirsiniz. Sülük Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Sülük Tedavisinin Faydaları Nelerdir? Sülük Tedavisinin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir? Sülük tedavisi Fiyatları 2022, Devlet Hastanelerinde Sülük Tedavisi Yapılır mı? hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız makalemizi başından sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Sülük Tedavisi Nedir?

Tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinde biri olan sülük tedavisi, doğal ortamlarda yetiştirilmiş sülüklerin hastalık bölgesine yerleştirilmesi ile o bölgedeki kanı emerek taze kan akışını sağlaması sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi tıp literatürüne Hirudoterapi adı ile geçmiştir. Bu yöntemin geçmişi çok eski tarihlere dayanmaktadır. M.Ö.15.yüzyılda yazılmış olan Babil yazılarında bile bu tedaviden bahsedilmiştir. Bu tedavi yöntemini Hint, Mısır, Antik Yunan, Persler, Arap ve Anadolu medeniyetlerinde de kullandığı günümüze kadar gelmiş olan tarihi eserlerden anlaşılmaktadır.

Çok eski zamanlardan beri kullanılan bu tedavide sülüğün kanı emerken vücuda salgıladığı enzimler hastalıkların tedavisinde ilaç görevi görmektedir. Bu tedavi yöntemindeki şifa sülüğün kanı emmesi değil kanı emerken vücuda vermiş olduğu yüze yakın enzimlerdir. Sülüklerin üretmiş oldukları bu enzimler günümüzde laboratuvarlarda ilaç yapımında ve birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Sülüklerin salgılamış olduğu enzimde bulunan maddeler ağrı kesici, mikrop öldürücü, tansiyon dengeleyici, bağışıklık sistemi düzenleyici, kas gevşetici ve stres giderici gibi ilaçların içerisinde yer almaktadır.

Doğada bulunan her sülük uygulamada kullanılmamakla beraber tedavide kullanılan sülükler tek kullanımlık olup özel sertifikalı çiftliklerde üretilmektedir. Üretilen bu sülüklere tıbbi sülükler de denilebilir. Günümüzde bu tedavinin yaygınlaşması ile birlikte tıbbi sülüklerin üretimi de artırılmıştır.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sülük Tedavisi Uygulaması

Uygulama hastanın şikayetlerine göre uzman doktor tarafından belirlenen noktalara uygulanır. Uzman tarafından belirlenen noktalar hijyenik bir şekilde temizlenir. Daha sonra özel sertifaklı tesislerde üretilen tıbbi sülükler uzman tarafından yerleştirilerek o noktadaki kanı emmesi sağlanır. Sülük kanı emdikten sonra bir süre beklenir ve sülük çıkarılarak o bölge steril bir şekilde temizlenerek kapatılır. Unutulmamalıdır ki her sülük bir defa kullanılmalıdır. Kullanılan sülükler uygun bir şekilde imha edilmelidir.

Sülük Tedavisi Hangi Bölgelere Yapılır?

Bu tedavi yöntemi her bölgeye uygulanmaz. Avuç içi, ayak tabanı, boyun, çene altı, koltuk altı, kasık ve göz kapağı gibi bölgelere uygulamak sakıncalıdır. Bu bölgeler dışında vücudun diğer bölgelerine uygulanabilmektedir. Akapunktur bölgelerine yapılan uygulamalardan daha güzel sonuçlar alınmaktadır.

Sülük Tedavisi Kimlere Yapılmaz?

Bölgeye Uygulamaya yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardı. Hasta dikkatli bir şekilde dinlenilmeli, rahatsızlıkları ve kullandığı ilaçlar göz önünde bulundurularak sülük uygulaması yapılıp yapılmayacağına karar verilmelidir.

 • Kansızlık sorunu olanlara
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlara
 • Adetli bayanlara
 • Ameliyat geçirmiş kimselere
 • Hamile ve Emziren annelere
 • Kemoterepi gören hastalara
 • Organ nakli yapılmış kişilere
 • hemofili hastalarına sülük uygulaması yapılmamaktadır.
Tıbbi Sülük

Sülük Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

 • Uygulandığı bölgedeki kanı emerek kan akışını sağlar ve kan dolaşımını düzenler
 • Vücuda zindelik vererek fiziksel ve zihinsel rahatlık sağlar, ağrıları giderir
 • Vücutta oluşan enfeksiyonları tedavi eder
 • Vücutta oluşan yaraları tedavi eder
 • Cilt sorunları tedavisinde kullanılarak cildin gençleşmesini ve güzelleşmesini sağlar
 • Obezite ve gut hastalıkları gibi metabolizma hastalıklarında etkilidir
 • Vücutta oluşan toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur
 • Kan dolaşımını düzenlediği için kalp sağlığına faydalıdır
 • Kandaki oksijen miktarını artırarak tansiyonu dengeler
 • Vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kan dolaşımını düzenleyerek yüksek tansiyon hastalığının tedavisinde etkilidir
 • Eklem kireçlenmesi rahatsızlığına faydalıdır.
Sülük Tedavisi(Hirudoterapi)

Sülük Tedavisinin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Tamamen doğal bir alternatif tıp tedavi yöntemi olan tedavinin ciddi sorunlara yol açabilecek yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda vücutta kan azalmasından dolayı baş dönmesi, vücutta halsizlik ve düşük tansiyon belirtileri görülebilir. Bu etkiler tamamen geçicidir. Bazı durumlarda uygulama yapılan bölgede geçici olarak kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Uygulanan bölgede bir süre sızıntı şeklinde kanama görülebilir. Tedavi yapıldıktan sonra bir gün boyunca sıcak ile banyo yapılmamasına özen göstermelisiniz. Hamilelerde, emziren kadınlarda ve kan pıhtılaşma sorunu olan kişilerde bu tedavi yöntemi uygulanmamalıdır.

Sülük Tedavisi Fiyatları 2023

Tamamlayıcı alternatif tıp tedavi yöntemlerinden olan bu uygulama hakkında en çok merak edilen konulardan biri de Sülük Tedavisi fiyatlarıdır. Tedavi uygulama fiyatları şikayet edilen hastalıklara bağlı olarak uygulanacak olan bölgelere ve kullanılan sülük sayısına göre değişmektedir. Bu sebeple tedavi uygulama fiyatlarını öğrenebilmek için uygulamayı yapan devlet hastaneleri ile özel hastane ve klinikleri ile iletişime geçerek uygulama fiyatları hakkında en güncel fiyat bilgilerini alabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Sülük Tedavisi Yapılır mı?

Sağlık Bakanlığının almış olduğu Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’ne istinaden Sülük Tedavisi sadece devlet hastanelerinde, özel hastane ve kliniklerde de uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Bilgisiz ve işinin ehli olmayan kişilere kesinlikle güvenerek tedavi yaptırmayınız yoksa ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Bir diğer makalemizde alternatif tamamlayıcı tıp tedavilerinden biri olan Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Hacamat Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular Neler? Hacamat Ne Zaman Yapılır? Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hacamatın Yapılacağı Bölgeler Nerelerdir? Hacamat Kimlere Yapılır? Hacamat 2022 Fiyatları hakkında bilgileri yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir